Симптоми алкоголізму

Симптоми алкоголізмуЗ часів появи алкоголю ведеться полеміка, і сторони ще не прийшли до спільного знаменника у визначенні, що таке алкоголізм. Одні вважають його захворюванням, інші – розбещеністю.

Ось ще одна точка зору: розбещеність – пияцтво, а алкоголізм, все-таки хвороба. Коментар з цього приводу зводиться до порівняння алкоголізму з гіпертонією: тиск може піднятися у будь-якої людини, але не всі люди гіпертоніки. Виходить, не все питущі алкоголіки! Тоді виникає цілком резонне питання: після скількох чарок/літрів, на яку добу, або через який час людна «вип’є свою норму» і все – край, пора зав’язувати?

Неможливо дати людині випити його норму «до країв», вкласти спати п’яницю, а з першими півнями розбудити алкоголіка. Тиск може підскочити різко. По-іншому поводиться алкоголізм. Симптоми подають сигнали про появу в організмі такого захворювання в міру зростання загрози. Прилади для визначення алкоголізму, особливо на ранній стадії, як тонометри для гіпертоніків, поки не винайдені і, напевно, не скоро це станеться.

Перший «дзвіночок» алкоголізму

Багато вчених поки сходяться в одному: пияцтво – це стартовий майданчик серйозного захворювання. У людини, яка не переходить грань, «зеленого змія» важко поселити. Це не відноситься до тих, хто зрідка прокидається з тремтінням у руках і головним болем, млявістю і розбитістю в тілі. Якщо в цей час рука знову потягнеться до чарки і після чергової «соточки» людині стає легше, це – симптом, що насторожує.

Здоровий організм вранці не прийме спиртне після вчорашнього застілля. Нудота і блювання – цілком зрозуміла реакція організму на похмільну чарку. У цій площині і є та тонка і хитка грань, яка знаходиться між пияцтвом і алкоголізмом.

Таким чином, не кількість випитого і не завжди те, що було випито, свідчить про перехід від початкової стадії алкоголізму до наступної. Саме ранкове похмілля є тим первинним лакмусовим папірцем, який подає перший дзвіночок про небезпеку алкоголю.

Характерні симптоми алкоголізму

Характерні симптоми алкоголізмуВчені здавна спостерігають за формою розвитку алкоголізму. Відомі навіть стадії, типові симптоми. Їх точно визначили та зробили детальний опис в спеціальній літературі. Здавалося б, що ще потрібно, щоб побачити грань між побутовим пияцтвом і алкоголізмом? Все просто!

Придивіться уважніше до своєї близької людини, порівняйте його поведінку з описом симптомів і вдарте в дзвін у хвилину небезпеки.

Але не завжди так відбувається в звичайному житті.

Не у кожної людини, в силу фізіологічних особливостей організму, симптоми проявляються, як по написаному. Не кожен повторює шлях, який пройшов сусід або знайомий. Звичайно алкоголік проходить свій шлях до захворювання, зі своїми специфічними особливостями. Але знати характерні, стрижневі симптоми хвороби необхідно. Тоді легше виявити індивідуальні особливості.

1. Непрямі ознаки алкоголізму

Перший «дзвіночок»

Попередження про настання хвороби, це потяг, тяга до спиртного. Він найбільш стійкий і звучання у нього не різке, а з поступовим наростанням. У нього завжди є «вагомий» аргумент:

 • свята;
 • традиції в колективі;
 • необхідність поспілкуватися зі старим або кращим другом;
 • проблеми в колективі або в сім’ї і т.п.

Свята закінчуються, друзі змінюються, на місце минулих проблем приходять інші. Народжуються нові приводи. Відмовки звучать все менш переконливо. Пияцтво триває.

Потяг до спиртного небезпечний ще й тим, що його грані важко помітні, їх можна визначити по ледь вловимим ознаками. Якщо раніше друзі вмовляли випити, то з часом людина сама знаходить привід «випити і поговорити»: без півлітрівки слово до слова вже не в’яжеться. Поступово друзі йдуть з такого кола спілкування, на зміну їм приходять інші, стає більше охочих випити і готових пити регулярно. Питуща людина, швидше, не по своїй волі, ніж усвідомлено вибирає собі коло спілкування. В оселі в затишному місці обов’язково робить «заначку»: а раптом хтось прийде, а пригостити нічим! Але це вже не страховий пунктик гостинності, а особистий резерв, «щоб далеко не бігати».

Питуща людина не може погодитися з думкою, що саме він – чергова жертва і майбутній алкоголік. Часто можна почути «пояснення», мовляв, алкоголіки, це ті, які п’ють поодинці. Привід пригостити товариша і поговорити з ним, сам по собі не поганий вчинок, якби, не гірка правда: це лише привід напитися.

Другий «дзвіночок»

Перед дверима в ейфорію алкоголізму – зміни в поведінці питущого людини напередодні застілля. В очікуванні чергових посиденьок з пляшкою він знаходиться в хмарах відчуття приємного, негативно реагує на все, що заважає випити, дратівливо відповідає на закиди членів сім’ї, зривається на скандали і з образою знаходить розраду в колі собі подібних приятелів, де обговорює і засуджує «нерозуміння» дружини. Ясна річ, горе «притухає» з випорожненням пляшки або пляшок. Під цей же дзвін порожніх пляшок народжуються передумови чергової непрямої ознаки алкоголізму.

Третій «дзвіночок»

Як непряма ознака початковій стадії перетворення побутового п’яниці в алкоголіка – позитивне сприйняття стану алкогольного сп’яніння і, супроводжуючий його, психічний комфорт. На кожне зауваження у питущої людини знаходиться виправдання своєї поведінки. Він згадує або придумує аргументи на користь алкоголю для організму, починає поступово вірити в ці «аргументи» і стверджує, що його не розуміють і заважають жити правильно. У свідомості питущого настає момент переоцінки життєвих цінностей, змінюються поняття моралі: він заперечує своє захворювання і можливість негативного впливу алкоголю на здоров’я.

2. Втрата контролю

На ранній стадії алкоголізму проявляється ще одна характерна стрижнева ознака зародження хвороби: людина втрачає контроль над кількістю випитого, вже не бачить верхню планку можливостей організму і не в силах зупинитися. Сідаючи за стіл, він дає обіцянку: 100-150 грам і – крапка.

Але організм реагує не на обіцянки людини, він живе за своїми законами. Вміст кожної чарки діє певний час, після чого вплив алкоголю слабшає. Щоб підтримати планку на обіцяному рівні, людина «додає» ще. Знову посилюється дія алкоголю і спадає. Знову слідує добавка. При цьому «притухає» первинний потяг до алкоголю і «відкривається» друге дихання, вторинний потяг, більш потужний, ніж попередній. Він супроводжується вже не непрямими ознаками, а конкретним кроком до наступної, другої стадії алкоголізму. Фахівці вважають другим потяг доконаним фактом розвитку алкоголізму: на першій його стадії перевищена «критична позначка» дози спиртного.

Ватерлінія в склянці

Ватерлінія – це поняття з морської термінології. Вона показує максимально допустимий рівень завантаження судна. Якщо вона занурюється нижче рівня води, чекай біду. Якщо асоціативно порівняти ватерлінію морського судна з рівнем допустимого випитого спиртного, то результат проглядається аналогічний: не можна людині перевищувати допустиму норму випитого, корабель потоне, організм зруйнується.

Фахівці з упевненістю ставлять знак рівності між впливом алкогольних і наркотичних речовин. І перше, і друге викликає звикання. На офіційному рівні ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я) за рівнем лікарської залежності додала етиловий спирт в алкогольно-барбітуровий ряд списку речовин, що викликають хворобливу пристрасть.

Це цілком закономірно, тому що представники обох класів отрути – і алкоголь, і наркотики характеризуються загальними поняттями, що проявляються в результаті вживання протягом тривалого часу:

 • поява хворобливого потягу для занурення в ейфорію і створення ілюзії отримання задоволення і зниження психічного напруження;
 • зростання рівня стійкості, що супроводжується потребою наступного прийому отрути у великих дозах;
 • виникнення потреби «відновити втрачене» після виходу з організму наслідків чергового похмільного синдрому;
 • прояв нападів психозу, зміни поведінки людини і характерні зовнішні зміни;
 • поява загально-токсичних уражень нервової системи та внутрішніх органів.

У кожної людини своя ватерлінія межі вживання спиртного. Її рівень від стадії, яку досяг п’яний чоловік, визначається за простою формулою: чим довше людина п’є, тим нижче його критичний рівень алкоголізму, тим швидше він буде втрачати контроль випитого.

3. Втрата блювотного рефлексу

Видовище для підготовлених спостерігачів. Тим не менш, це дуже важливий симптом і визначити його простіше, ніж два попередніх. Цей рефлекс – спроба самого організму протистояти дозі алкоголю, який сприймається не інакше, як отрута. Організм намагається позбутися від нього і перешкоджати вторгненню токсинів. Але, якщо часто «тренувати» організм таким способом, він почне адоптуватися до токсинів і через певний час перестане на них реагувати. Це означає повну перемогу алкоголю над організмом: тепер ним керує не розум людини, а його шкідлива звичка.

4. Переносимість спиртного

Її ще називають толерантністю. Деякі вважають, що на цій стадії організм повністю освоївся в боротьбі з алкоголем і ніяка горілка тепер не страшна: стаж пиття розширив можливості організму переробляти отрути.

Але це помилкова думка. Просто до цього моменту організм «звикає» до високих доз. Фахівці визначили два види толерантності до алкоголю:

 • фізична толерантність визначається індивідуальними характеристиками організму людини, чим він міцніше фізично, тим вище витривалість до спиртних напоїв;
 • часті застілля підвищують переносимість алкоголю. Таку толерантність називають набутою. В стадії побутового п’янства фізична толерантність поступається придбаної в кілька разів.

5. Похмільний синдром

По-науковому – абстиненція. Похмілля і похмільний синдром – поняття різні. Виявляються вони однаково, вранці після рясного застілля, але супроводжуються по-різному. Загальні ознаки: головний біль, нудота, тремтять руки і ноги. Різниця: похмілля з «нетренованого» алкоголем організму до обіду йде.

Похмільний синдром протікає з ускладненнями і не так швидко. Токсинів і продуктів розпаду алкоголю в організмі питущої людини накопичується набагато більше, ніж у здоровому. Вони суттєво впливають на роботу внутрішніх органів. Зазвичай похмільний синдром триває кілька днів:

 • більше, ніж з понеділка до вихідних, алкоголік не витримує і починає «лікуватися». Це на якийсь час пом’якшує хворобливість;
 • організм насилу «перетравлює» і усуває причини хвороби;
 • абстинентний синдром переходить в психоз або, як прозвали його в народі, стан «білої гарячки».

На зміну звичайному нездужання приходить нестерпна розбитість організму. Трясуться не тільки кінцівки, а й все тіло, блювота проявляється у найважчих формах, з кров’ю. Це дуже небезпечно і означає, що полопалися тонкі варикозні вени одного або декількох внутрішніх органів. Ситуація сама по собі вже не пройде: такому хворому потрібна термінова професійна медична допомога.

Абстинентний синдром рідко супроводжується головним болем. Його прояв свідчить про занепокоєння старих травм, які викликані внутрішньочерепним тиском, а також тиском рубців або загостренням гіпертонічної хвороби. Безсоння, кошмарні сни, галюцинації можуть розвинути хворобу до стану алкогольної делірії, коли місце свідомості людини міцно займають «глюки».

Абстинентний синдром може «розбудити» або загострити колишні болячки, а запущена хвороба – до набряку мозку, ураження дихального і серцевого центрів. За ними йде трагічний фінал.

Шанс на порятунок людини криється в професійному лікуванні: народні засоби або «бабусині» рецепти вже не допоможуть. Зрозуміло, людині потрібно буде мобілізувати всю свою силу волі і зійти з алкогольної стежки. Але треба зауважити з шляху алкоголізму до вихідного стану здоров’я вже не повертаються. Треба кардинально змінити спосіб життя. Необхідно приділити серйозну увагу своєму здоров’ю і повністю відмовитися від усього, що містить алкоголь.

6. Провали в пам’яті

Якщо вранці людина не може згадати, про що він говорив або що обіцяв під час застілля – це вони, провали в пам’яті, ще один симптом, що супроводжує появу алкоголізму. Вони часто супроводжуються похміллям. Але якщо постійним пияцтвом «зміцнювати» в собі цей негатив, він стане не передвісником, а ознакою алкоголізму.

Не можна людині самій опускатися до крайнощів. У першу чергу повинні запропонувати допомогу родичі і наполягти на лікуванні, щоб не втратити кохану людину, зупинити його перед виходом на коротку і швидку дорогу в інший світ.

Будемо вдячні, якщо поділитися записом з друзями:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Карта сайту Alkogolizm