Алкогольний абстинентний синдром

Алкогольний абстинентний синдромАбстинентний синдром фахівці називають станом, характерним для однієї зі стадій алкоголізму, а саме – третьою. Цей синдром – по суті своїй похмілля, однак воно відрізняється від того похмілля, яке зазвичай відчуває здорова людина вранці після вечірки або ввечері, перебравши спиртного.

Перекладається ця назва наступним чином – «утримання». Стан виникає у людини, що вживає спиртні напої, через певний час після того, як вона зменшує дозу алкоголю, що надходить в організм, або зовсім припиняє пити гарячливе. Багато алкоголіків, які кидали пити, напевно знайомі з цим станом, діючим на організм строго певним чином.

Варто відзначити, що даний синдром можна діагностувати тільки у алкоголіків, який фахівці вважають безсумнівним симптомом залежності від спиртного. Якщо у пацієнта з’явився даний синдром, це означає, він – алкоголік. Абстинентний синдром можна вважати найважливішим і незаперечним доказом того, що людина страждає від алкоголізму і потребує обов’язкової медичної допомоги, а також допомоги досвідчених психологів.

При звичайному похмільному стані у людини, яка не хвора на алкоголізм, вранці виявляється різкий головний біль, її нудить, іноді може виникати блювання, а також тремтіння кінцівок. До обіду дані симптоми зазвичай проходять. Таке, хоч і неприємне, становище не можна плутати з тим патологічним станом, який називається синдромом абстинента. Синдром зазвичай триває значно довше: алкоголік може страждати 3-5 діб. Хоча причини поганого самопочуття і в тому, і в іншому випадку мають схожість – це скупчення в організмі токсинів, продуктів метаболізму спиртного в крові, у алкоголіка даний синдром характеризується симптомами, серед яких:

 • порушення роботи серця;
 • порушення функціонування головного мозку;
 • неправильне функціонування печінки;
 • проблеми з підшлунковою залозою;
 • погіршення стану кровоносних судин.

Цей «букет» негативних і важких для організму симптомів погіршується також тими симптомами, які характерні для звичайного похмілля, і описані вище.

Крім того, коли в алкоголіка наступає абстинентний синдром, частішає пульс, дихання набуває нерівномірний характер, можливе підвищення температури тіла і поява ознобу. Важливо пам’ятати, що для абстинентного синдрому також характерні такі симптоми:

 • втрата апетиту;
 • придбання нездорового блідого відтінку шкіри обличчя;
 • зниження або підвищення артеріального тиску;
 • порушення координації рухів;
 • виникнення проносу і блювоти;
 • зниження тонусу м’язів.

Чи варто говорити про те, наскільки огидно відчуває себе алкоголік, який в черговий раз зіткнувся з синдромом абстинента. Багато алкоголіків, які переживають даний синдром вперше, думають, що з ними відбувається щось неймовірне. Таким чином, абстинентний синдром може призводити навіть до психозів і білої гарячки, які вимагають обов’язкового контролю медичного фахівця.

Тривалий запій – це «благодатний» грунт для розвитку абстинентного синдрому. Ця форма синдрому по праву вважається найважчою і погано виліковною. Перші три доби – це найважчий період: припинивши прийом алкоголю, хворий може відчувати самотні або серійні напади судом. Припадки супроводжуються мимовільним сечовипусканням, а також можливим прикусом язика.

Цей синдром, як правило, триває кілька діб, але рідкісні випадки, щоб хтось із залежних від алкоголю, витримав, не випивши знову тоді, коли триває це хворобливий стан. Найчастіше мова йде не про те, щоб випити, а про те, щоб серйозно напитися. Знову випитий спиртний напій трохи нівелює симптоми похмільного синдрому і залежний начебто почувається краще. Похмільний синдром у алкоголіків триває не більше п’яти днів. За цей час організм алкоголіка встигає відновитися. Крім того, зникає більшість симптомів, а також пропадають скарги хворого на здоров’я. Одне з найбільш небезпечних наслідків абстинентного синдрому, яке вимагає втручання фахівців, це біла гарячка або психоз.

Від звичайного похмілля абстиненція відрізняється своєю силою. Здорова людина зазвичай відчуває звичайне нездужання під час похмілля. Алкоголік у тому ж випадку відчуває себе нестерпно погано, простіше кажучи – повністю розбитим.

Важкі наслідки похмільного синдрому

Серед найбільш важких наслідків, якими загрожує абстинентний синдром, можна назвати наступні:

 • блювота і позиви на блювоту;
 • нудота;
 • геморой або його загострення;
 • внутрішня кровотеча;
 • сильні головні болі;
 • безсоння і проблеми зі сном;
 • кошмари;
 • можливий набряк мозку;
 • можливість загострення хронічних і існуючих захворювань.

1. Блювота і блювотні позиви

У тому випадку, коли стан хворого при абстинентом синдромі не відрізняється ускладненнями, блювота може не виникати, але у важких випадках алкоголіка зазвичай мучить надзвичайно сильна блювота. Блювота, як правило, містить не тільки не переварену їжу, але також і жовч, що надходить з дванадцятипалої кішки. Часто в блювотних масах алкоголіка також можуть бути присутніми сліди крові. Варто відзначити, що кров в блювоті є дуже тривожним сигналом, адже вона є індикатором того, що може виникнути сильна шлункова кровотеча. Під час шлункової кровотечі кров б’є струменем. Бажаючи врятувати хворого в такому стані, необхідно обов’язково викликати фахівців, які нададуть алкоголіку екстрену допомогу.

Чому кров виявляється в блювотних масах хворого на алкоголізм? Вона з’являється з пошкоджених, зношених судин і вен шлунково-кишкового тракту і шлунка хворого. Це явище називається варикозом і є наслідком бурхливого розвивитку цирозу печінки у алкоголіка. Нагадаємо, що цироз печінки – це стан, який насилу можна назвати сумісним з нормальним існуванням.

2. Загострення геморою

Загострений геморой – це звичайне явище для абстинентного синдрому. Геморой являє собою стан, коли судини прямої кишки лопнули і пряма кишка кровоточить.

3. Внутрішня кровотеча (кишкова)

Чорні калові маси – це вірний симптом того, що у алкоголіка присутня внутрішня кровотеча у кишечнику. У таких випадках стілець алкоголіка має виразний колір вугілля. Близькі та родичі алкоголіка, що відмітили такий стілець, повинні невідкладно викликати екстрену медичну допомогу, тому що внутрішньокишкова кровотеча загрожує життю і здоров’ю алкоголіка.

4. Головний біль

Поява головного болю при похмільному синдромі – це нечаста ознака, однак якщо вона з’являється, це говорить про те, що про себе нагадують старі травми і хвороби алкоголіка. Це пояснюється тим, що абстинентний синдром виявляє всі хронічні захворювання і застарілі травми, а також підсилює і загострює їх.

5. Загострення безсоння і нічні кошмари

Алкогольний абстинентний синдром може провокувати виникнення таких станів, які пов’язані зі сном:

 • неможливість заснути або труднощі з засинанням;
 • часткове безсоння;
 • поява нічних кошмарів;
 • поява нав’язливих снів з одним і тим же сюжетом.

Коли подібний стан триває близько п’яти днів, можуть з’являтися обмани зорового і слухового сприйняття. Приміром, в стукоті коліс потяга алкоголік може почути лайку на свою адресу, а куртку на вішалці в коридорі він приймає за людину, яка ховається в затишному куточку. Алкоголіку здається, що він кудись постійно падає або провалюється. У своїх хворобливих кошмарах хворий може перетворюватися в різних персонажів: учасників погонь, переслідувань, нападів. Випадки присутності тварин в кошмарах алкоголіка також не є рідкістю.

Тривалі кошмари, як правило, стають причиною того, що у алкоголіка розвиваються:

 • біла гарячка;
 • алкогольний делірій;
 • манія переслідування;
 • нав’язливі сновидіння.

6. Загострення хронічних і наявних в даний момент захворювань

Внутрішні кровотечі, біла гарячка та алкогольний делірій – це не єдині супутники алкогольного синдрому. Ще одна небезпека, яка підстерігає тих, хто відчуває алкогольний синдром в тому, що людина починає страждати від загострення хронічних і наявних в даний момент захворюванні.

У алкоголіків під час абстинентного синдрому проявляються такі захворювання:

 • гострий панкреатит;
 • хронічний панкреатит;
 • болі в попереку;
 • болі під ребрами з лівого боку;
 • болі в області печінки (так званий алкогольний гепатит);
 • іноді можливі навіть виникнення цирозу (виникає біль у правому підребер’ї).

Алкоголік, який має такі відчуття, повинен в обов’язковому порядку звернутися до медичного фахівця, який поставить діагноз і призначить адекватне лікування.

7. Набряк мозку

Набряк мозку – це смертельно небезпечне ускладнення алкогольного абстинентного синдрому. При набряку мозку уражуються дихальні і серцеві центри тіла алкоголіка. Дана недуга в більшості випадків є причиною смерті хворого.

Фахівці повідомляють, що у алкоголіка немає практично ні єдиного органу, який був би не те що повністю, а хоча б частково здоровим. Так чи інакше, смертельно небезпечна пристрасть до алкоголю впливає на весь організм хворого. У хворої на алкоголізм людини при абстинентному синдромі істотно знижується увага. Вона вкрай нестійка, і хворий не в змозі сконцентруватися. Психічне функціонування також порушено, а депресивний настрій хворого робить ситуацію ще гірше.

Об’єм пам’яті у хворого алкоголізмом істотно зменшується, причому порушується функція як короткочасної, так і довготривалої пам’яті. Деякі алкоголіки, які страждають від абстинентного синдрому, страждають меншим порушенням механічної пам’яті, інші ж хворі мають менше порушень логічної пам’яті. Як правило, досить складно знайти хворих на алкоголізм, які під час абстинентного синдрому не страждають порушеннями пам’яті зовсім.

Порушення розумового процесу при абстинентному синдромі

Порушення розумового процесу при абстинентному синдроміУ людей, надмірно захоплених спиртним, розумові процеси відрізняються хаотичними, рясними, легко виникаючими абстинентними асоціаціями. Це відбувається в наслідок інтенсивної тяги до спиртного, яка спотворює почуття і бажання алкоголіка. Соціальні та духовні орієнтири алкоголіка суттєво змінюються, зазнаючи часом кардинальних метаморфоз.

Розумові процеси алкоголіка відрізняються крайньою непродуктивністю, в них геть відсутні творчі елементи і розуміння гумору. Динаміка мислення сильно порушена, тому хворі погано сприймають і розуміють будь-які інструкції, їхні відповіді часто відрізняються відсутністю логіки і безглуздістю, а здатність до створення асоціацій має поверхневий характер. Чим сильніше абстинентний синдром, тим хаотичніше мислення людини, що страждає від алкоголізму. При застарілому алкоголізмі мислення хворої людини відрізняється особливою млявістю і випадковим характером виникнення логічних зв’язків.

Порушення, що виникають у психіці при абстинентному синдромі, мають такі риси:

 • тривожна туга;
 • дісфорична субдепресія;
 • апатична субдепресія;
 • яскраво виражена тривога і пов’язані з нею стани.

Якщо вік хворого менше тридцяти п’яти років, у нього буде більш явно діагностуватися тривога, у віці старше тридцяти п’яти спостерігається переважаючи депресивний настрій.

Перебуваючи в тужливому настрої, хворі звинувачують себе в згубній пристрасті до пляшки. Крім того, алкоголік звинувачує себе в тому, які вчинки він робить, будучи в стані сп’яніння. Різноманітні життєві випадки, що траплялися з алкоголіком, посилюють поганий настрій пацієнта. Почуття приреченості й безвиході часом підштовхує алкоголіків до суїциду, хоча часто подібні випадки носять демонстративний характер і покликані послужити інструментом шантажу близьких і друзів алкоголіка. Відомі випадки, коли алкоголік таким способом отримує гроші на чергову порцію спиртного від близьких людей.

Алкоголік, у якого виникає посилено тривожний настрій, боїться померти через раптовий напад або зупинку серця. Такі хворі часом викликають швидку допомогу або лікаря, щоб він прописав їм серцево-судинні ліки. Іноді такий тривожний стан призводить до відчуття труднощів з диханням через брак повітря. Абстинентний синдром у страждаючих алкоголізмом не тільки характеризується тривожними розладами, але може також стати причиною панічних атак.

Тяга відчути стан сп’яніння у алкоголіка стає значно сильніше після похмілля. Щоб задовольнити бажання похмелитися, алкоголік готовий за копійки продати все майно, що у нього є, зістрибнути з балкона від близьких або злізти по мотузках або пов’язаних в канат простирадлах. Не рідкі випадки, коли алкоголік не зупиняється навіть перед скоєнням злочину, щоб роздобути гроші на алкоголь.

Бувають також випадки, коли тяга до пляшки, навпаки, зникає, і у алкоголіка з’являється чітке несприйняття запаху і навіть виду будь-якого спиртного напою. Це є індикатором зворотного розвитку абстинентного синдрому, під час якого поліпшується сон алкоголіка вночі, а також йдуть на спад інші порушення здоров’я, які спостерігаються у хворого. Найдовше не пропадають неврологічні симптоми – алкоголік може ще довго відчувати порушення м’язового тонусу і так звану тулубову атаксію.

Як допомогти хворому, який страждає від абстинентного синдрому?

Як допомогти хворому, який страждає від абстинентного синдромуБагато родичів та близьких алкоголіка замислюються про те, як зняти даний синдром. Зняття алкогольного синдрому у алкоголіка, у випадку якщо синдром ще не встиг викликати ускладнення, може успішно пройти у кваліфікованого фахівця-нарколога. Абстинентний синдром у алкоголіків найкраще усувати в наркологічній клініці, де за пацієнтом постійно спостерігатиме медичний персонал, здатний надати термінову допомогу.

Лікування алкогольного синдрому вдома може мати серйозні ускладнення. Крім того, родичі алкоголіка не завжди можуть належним чином контролювати те, як хворий дотримується тверезого способу життя і усіх інших розпоряджень лікаря, який є необхідною умовою лікування даного захворювання. Бувають випадки, коли хворий на словах начебто погоджується з усіма вимогами фахівця, однак на практиці слова алкоголіка разюче розходяться з ділом.

Як правило, початковою стадією стаціонарного лікування алкогольного абстинентного синдрому є введення в організм алкоголіка спеціального сольового розчину, який здатний нормалізувати електролітичний баланс в тілі хворого. Розчин, вводиться в умовах стаціонару внутрішньовенно. У розчин також доповнюється заспокійливими засобами, серцевими ліками, снодійними, судинорозширювальними, сечогінними та іншими необхідними для терапевтичного впливу препаратами.

Позбувшись від похмільного синдрому, хворий здатний відновити свою психічну діяльність, повернувшись до норми. Терміни відновлення психіки до позначки норми залежать від того, наскільки важко протікає абстинентний синдром. Першорядне значення має давність захворювання, що визначає глибину енцефалографіческіх відхилень хворого. У багатьох алкоголіків також поліпшується функція пам’яті, зменшується тяга до алкоголю і слабшає число алкогольних асоціацій.

Зупинка абстинентного синдрому може повністю відновити соціальні та моральні цінності, які були спотворені згубною пристрастю до алкоголю. У таких випадках деформацію особистості можна вважати тимчасовим станом, який проходить після лікування.

У випадку, коли симптоми даного синдрому зникли, а спотворення психіки збереглося, відбувається так звана алкогольна деградація особистості хворого. У цьому стані у алкоголіка присутні наступні розлади розумових процесів:

 • нездатність розмежовувати головне і другорядне;
 • зниження здатності до абстрагування;
 • порушення схильності до узагальнення і поява тяги до деталізації;
 • зниження критичності мислення;
 • зниження продуктивності мислення.

Самооцінка хворого алкогольним синдромом абстинента залежить від того, який склад характеру алкоголіка, який його психотип, а також які відносини алкоголіка з близькими людьми і друзями. Самооцінка хворого може варіювати в рамках від пригніченості до крайньої дратівливості і нервозності. Нерідкі у хворих на алкоголізм депресії і стани, коли пацієнт починає замислюватися про те, щоб покінчити життя самогубством.

Абстинентний синдром – це стан, симптоми якого можуть ставати все важче з кожним новим нападом. Алкоголік, який не лікується, піддає своє здоров’я очевидному ризику. Крім того, не можна забувати про те, що алкогольний синдром здатний надавати згубний вплив на психіку людини. Часто зміни в психіці хворого можуть стати практично незворотними. Звернення до фахівців-наркологів та психологів – це обов’язкова міра для тих, хто страждає від алкоголізму. Якщо хворий на алкоголізм сам не в змозі звернутися до медиків, то його родичі зобов’язані відвезти хворого до фахівців, які можуть врятувати алкоголіка і вберегти його тіло і психіку від деструктивного впливу алкогольних напоїв.

Будемо вдячні, якщо поділитися записом з друзями:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Карта сайту Alkogolizm