Алкогольна інтоксикація

Алкогольна інтоксикаціяАлкоголізм – це захворювання, при якому спостерігається психічна та фізична залежність від алкоголю (етилового спирту), що характеризується нездатністю контролювати споживання спиртних напоїв. Алкоголізм прийнято вважати одним з видів токсикоманії. Хворих з таким діагнозом називають «алкоголіками».

Для організму людини алкоголь є отрутою, оскільки його дія спрямована на пригнічення центральної нервової системи (ЦНС), внаслідок чого виникають психічні та неврологічні порушення.

У крові здорової тверезої людини міститься не більше 0,4 проміле алкоголю, тому все, що перевищує даний показник, з медичної точки зору, вважається вже алкогольною інтоксикацією. На практиці ж все не так строго і підвищений вміст алкоголю в крові називається сп’янінням.

Ступеня сп’яніння

В результаті вживання спиртних напоїв людина поступово переходить у стан сп’яніння, яке характеризується більш розв’язною поведінкою в порівнянні з тверезим станом, розширенням зіниць, нездатністю контролювати свої дії, слова, вчинки.

Виділяють три ступені сп’яніння:

 • легка;
 • середня;
 • важка.

При легкому ступені сп’яніння вміст алкоголю в крові не перевищує 2%. Людина поводиться адекватно, але відчуває якусь ейфорію, мова стає більш гучною, шкіра червоніє, зіниці розширюються, з’являються часті позиви до сечовипускання. Такий стан проходить так само легко, як і настає.

Сп’яніння середнього ступеня характеризується наявністю в крові 2-3% алкоголю. В даному стані людина вже слабо може себе контролювати, руху і ходьба стають нерівними і неточними, «язик заплітається», з’являється готовність і бажання здійснити нелогічні, часом навіть божевільні вчинки. Але від надлишку активності організм швидко втомлюється і, якщо укласти таку людину спати, він швидко засне. Ранкове стан випив буде супроводжуватися головним болем, спрагою, загальною слабкістю аж до нудоти і блювоти.

Що стосується важкої форми сп’яніння, то її наслідки можуть бути настільки серйозними, що може знадобитися допомога фахівців. При сильному сп’янінні кількість алкоголю в крові перевищує 3%. Це може спровокувати порушення дихання, тимчасове оглушення і навіть зупинку серця. В результаті сильного сп’яніння людина може впасти в кому.

Алкогольна інтоксикація

Алкогольна інтоксикація – результат психоактивної дії етанолу – головного вмісту всіх алкогольних напоїв.

Процес інтоксикації полягає в наступному. В організм потрапляє алкоголь, який прямо надходить в печінку. Клітини природного фільтру під дією алкоголю починають гинути. У цей момент спрацьовує захисний механізм органу і він починає продукувати ферменти для переробки отруйної речовини. Все б нічого, якби разом з цим не утворювався ацетальдегід, що згубно впливає на головний мозок. Ось чому, перепивши з вечора, на ранок з’являється головний біль і моторошне стан похмілля. Це своєрідна «подяка» організму за удавшійся свято.

При сильній алкогольної інтоксикації людини неможливо привести в почуття навіть за допомогою нашатирю. Потрібне втручання фахівців в даній області і переклад постраждалого в токсикологічне відділення медичного закладу, оскільки спроби оживити п’яного в домашніх умовах можуть закінчитися сумно попросту через нездатність надати кваліфіковану допомогу вчасно.

Було встановлено, що до летального результату може призвести вживання чистого спирту в кількості 300-400 г Однозначно смертельною для організму людини є доза алкоголю з розрахунку 8 гр. етилового спирту на 1 кг ваги людини. Іншими словами, людина з масою тіла 80 кг буде смертельно отруєний 640 г спирту.

Незважаючи на наведені вище показники, до алкогольного отруєння може призвести і невелика кількість випитого, особливо якщо мова йде дітях і людях з ослабленим організмом.

Розпізнати алкогольну інтоксикацію можна за наступними симптомами:

 • нудота і блювота;
 • головний біль і запаморочення;
 • сильна спрага.

Таку реакцію організму спровокувала надмірна доза алкоголю, яка вплинула на погіршення стану всіх органів і організму в цілому.

Легка алкогольна інтоксикація супроводжується аналогічними симптомами, але в спрощеному вигляді.

Як би там не було, перебування етанолу в організмі веде до порушення функціонування нервової системи, що, в свою чергу, загрожує втратою свідомості. Саме цього не можна допускати до прибуття медиків, оскільки несвідомий стан ускладнить реанімаційні дії і подальшу реабілітацію постраждалого.

Гостра алкогольна інтоксикація

Гостра алкогольна інтоксикаціяПри гострої алкогольної інтоксикації існує серйозна загроза життю людини, тому допомогти потерпілому зможуть тільки медики, особливо в разі настання коми. Краще відразу викликати швидку і лише під час очікування її приїзду спробувати надати першу допомогу. Якщо є можливість, потрібно самостійно і негайно доставити потерпілого до медичного закладу, адже чим раніше буде надана кваліфікована допомога, тим більша ймовірність його порятунку.

Допомогти хворому в домашніх умовах можна наступним чином:

 • покласти людину на бік на м’яку поверхню так, щоб він не захлинувся блювотними масами;
 • не намагатися самостійно промити шлунок, якщо хворий без свідомості, інакше він може захлинутися;
 • викликати невідкладну допомогу.

По приїзду лікарі зроблять всі необхідні реанімаційні дії. У разі відсутності небезпеки для життя, медики, як правило, дають рекомендації щодо подальшого догляду за хворим. Реабілітація може включати вживання різних ліків, ін’єкції, крапельниці.

Як впоратися з похміллям?

Похміллям називають стан людини через деякий час після вживання алкоголю у великих кількостях, яке має ряд характерних ознак, серед яких спрага, головний біль, слабкість всього тіла.

Народним порятунком від похмілля вважається розсіл, але насправді позитивний ефект від такого лікування значно перебільшений. Справа в тому, що розсіл у зв’язці зі спиртом утворюють нестійкі з’єднання, які швидко руйнуються і похмільні симптоми повертаються. Тобто розсіл допомагає позбутися неприємного стану лише на короткий час.

Допомогти організму впоратися з таким станом можна шляхом вживання великої кількості води і аспірину, який здатний нейтралізувати той самий ацетальдегід – причину хворобливого самопочуття. Додатково можна випити сечогінний засіб, щоб прискорити процес виведення з організму продуктів розпаду алкоголю. Якщо в домашній аптечці немає аспірину, підійде цитрамон чи будь-яке інше знеболювальний засіб.

Основними заходами по виведенню алкогольної отрути з організму є:

 1. Повноцінний сон. Виснаженому організмові потрібно дати час відпочити і відновити свою рівновагу, і ніщо не допоможе краще, ніж тривалий сон. Звичайно, з цим буде складно, якщо на ранок треба йти на роботу або вирішувати важливі справи, але, якщо нікуди поспішати, потрібно, не думаючи, дати спокій своєму перевантаженому тілу.
 2. Знеболюючі ліки: аспірин, анальгін, цитрамон тощо.
 3. Антипохмільні ліки. Якщо на сон часу немає, то на допомогу прийдуть спеціально призначені для таких випадків ліки, серед яких «алкозельцер», «АЛКОПРОМ» та інші. За назвою легко здогадатися про їх призначення. Дані препарати нададуть першу швидку допомогу при похміллі і позбавлять від його наслідків.
 4. Активоване вугілля або його аналоги. Вугілля є найкращим абсорбентом при похмільного синдрому. Він пов’язує залишки алкоголю і сприяє їх виведенню, тим самим запобігаючи подальше отруєння організму. Даний препарат корисний і при харчових отруєннях. Особливістю вугілля є те, що ефективний він, тільки якщо випити не менше 10 таблеток за раз, запиваючи великою кількістю води.
 5. Теплий душ.
 6. Легка їжа. Якщо відрази до їжі немає або воно не сильно велике, бажано з’їсти юшку або легкий овочевий салат. Це допоможе відновити водно-сольовий баланс. Як варіант, можна також випити кисломолочний продукт. А ось міцний чай або каву рекомендується вживати вже, коли пройшли перші похмільні синдроми і організм відчуває себе краще.
 7. Прогулянка на свіжому повітрі. Якщо є бажання і вистачає сил, можна відправитися подихати свіжим повітрям. Прогулянка однозначно додасть тверезості і бадьорості голові і тілу.

Варто завжди пам’ятати, що у разі марності всіх перерахованих вище методів, а часом і посилення стану хворого в цілому, потрібно негайно викликати швидку допомогу, інакше наслідки інтоксикації можуть бути дуже неприємними. Наприклад, якщо людина хвора на цукровий діабет, перепій може обернутися комою, а людям з діагнозом «гіпертонія» або «атеросклероз» надмірне вживання алкоголю загрожує інсультом або інфарктом.

Попередження алкогольної інтоксикації

Алкогольну інтоксикацію, звичайно, можна попередити і, безумовно, найкращий і найбільш ефективний метод – обмежене вживання алкоголю. Це означає, що спиртні напої варто не вживати взагалі або їх доза повинна бути строго обмежена.

Якщо все-таки в планах немає обмежувати себе в алкоголі, але похмілля хочеться уникнути, існує кілька способів, як полегшити свою долю на наступний ранок, серед яких:

 • випити склянку молока перед вживанням алкоголю;
 • прийняти кілька таблеток активованого вугілля за кілька хвилин до початку застілля. Для підтримки ефекту слід повторювати процедуру щогодини. Замість вугілля можна використовувати будь-які інші засоби-абсорбенти, наприклад, «Алмагель», «Сорбекс»;
 • перед вживанням спиртних напоїв з’їсти тарілку будь каші, наприклад, вівсяної або гречаної.

Без сумніву, дані методи не гарантують тверезість розуму випивають протягом усього вечора, але наслідки можуть полегшити. Ці приписи можна виконувати в комплексі або вибірково, головне не забувати про них в ході заходу.

Вплив алкогольного отруєння на організм

Гостра алкогольна інтоксикація не тільки може спровокувати появи важких захворювань у питущого, але і значно ускладнити перебіг хронічних.

При інтоксикації в першу чергу страждає імунітет людини, тому цілком закономірно, що організм стає більш сприйнятливий до різного роду захворювань, протистояти яким надається складно. Люди, які регулярно вживають алкоголь, більше за інших схильні до виникнення захворювань серцево-судинної системи і, як наслідок, гострої серцевої недостатності.

Алкоголізм спричиняє порушення в роботі нирок і печінки, ускладнює перебіг гіпертонії і цукрового діабету.

Незважаючи на все вищесказане, найбільш небезпечним і непередбачуваним є поведінка алкоголіка. Як відомо, від алкоголю в першу чергу страждає нервова система, тому абсолютно логічними будуть зміни в поведінці людини і не в кращу сторону: прояв агресії, напади паніки, надмірна дратівливість, фрустрація аж до короткочасних провалів у пам’яті.

Алкоголь і сім’я

Алкоголь і сім'яКрім негативного впливу на організм і душу людини, алкоголь нечасто ставав причиною розпаду сімей і людських відносин.

Згідно зі статистикою алкоголізм займає третє місце за кількістю летальних результатів після онкологічних захворювань і захворювань серцево-судинної системи. Такі показники говорять самі за себе і змушують задуматися, наскільки згубною є звичка зловживати алкоголем.

Алкоголізм став соціальною проблемою ще в 19 столітті. Доступність спиртних напоїв і подальший стан ейфорії, безтурботності і веселощів змушували людей все гущавину вдаватися до цього антидепрессанту. В результаті частого вживання з’являлася залежність не тільки психічна, а й фізична. Організм відчував брак уже звичної речовини і відмовлявся нормально себе почувати без нього. Так з’являлися «алкоголіки» – люди, залежні від алкоголю і не представляють своє життя без спиртного допінгу.

Як правило, більша частина алкоголіків – це чоловіки, чиїсь сини, батьки, чоловіки, друзі. Прихильність спиртним напоям тягне за собою конфлікти з близькими людьми, з родиною. Дружини, запідозривши тягу свого благовірного до пляшки, відразу ж б’ють на сполох. Використовуючи різні прийоми – агресивні (погрози, скандали, залякування, сльози) і не дуже (умовляння, прохання не пити і закодуватися), жінки готові на все, щоб витягнути чоловіка з проблем зі спиртним.

Найчастіше, п’ють люди не усвідомлюють, а іноді не пам’ятають, як себе вели в стані алкогольного сп’яніння, і які образи завдали членам своєї сім’ї. Від нетверезих глав сімейств страждають і дружини, що перегородили шлях до алкоголю, і діти, попросту потрапили під гарячу руку. В результаті таких своєрідних відносин алкоголік залишається один в компанії зі своїм, як він вважає, вірним соратником – алкоголем.

Особливою проблемою в даному питанні є жіночий алкоголізм. Жінки менш схильні до захоплення спиртними напоями, але якась психологічна слабкість, збіг обставин і відчуженість штовхають слабка стать до пляшки. Саме сили волі найчастіше не вистачає жінці на шляху до зцілення від залежності. Знову ж, як показують дослідження Національного інституту з проблем алкоголізму (США), якщо алкоголіком в сім’ї є жінка, то чоловік рідко вживає дії по боротьбі з її згубною звичкою, пускаючи все на самоплив і чекаючи вирішення проблеми самої по собі. Це додатковий фактор, що збільшують ситуацію. Більш того, у випадку позбавлення дружини від алкогольної залежності, чоловік все одно йде від жінки, в той час як дружина алкоголіка в більшості випадків залишається зі своїм чоловіком до кінця.

У ситуації, коли хто-небудь з подружжя упереджений до спиртних напоїв, програють усі. Найбільш частий фінал – це руйнування сім’ї, а також втрата робочого місця і кола друзів.

Як би там не було, алкоголік повинен усвідомлювати всю згубність своєї поведінки і вчинків, і прийти до відмови від алкоголю самостійно. Роль близьких людей полягає в тому, щоб надати необхідну підтримку у складній ситуації.

Лікування алкоголізму

Токсичність алкоголю часто недооцінюється, але саме ця речовина здатна отруювати не тільки організм, але й життя людини.

Схильні алкогольному потягу люди, як правило, потребують сторонньої допомоги і підтримки в процесі позбавлення від згубної звички, оскільки іноді не вистачає своїх сил впоратися з недугою. Мова йде про кваліфікованої медичної допомоги.

Як говориться, визнання своєї проблеми – це перший крок на шляху до зцілення. І справді, допомогти людині, добровільно бажаючому одужати набагато легше, ніж тому, хто насильно умовити родичами, відвідати відповідну клініку і провести лікування. В останньому випадку, пацієнт не бачить сенсу в лікуванні, не розуміє, як і навіщо зміниться його життя, і повністю задоволений нинішнім станом справ. У такій ситуації буде складно і лікування навряд чи буде ефективним, а результат тривалим, тому родичі повинні вирішити самостійно, яку тактику вони виберуть.

Якщо вибір припав на користь лікування від алкоголізму, то на сьогоднішній день в медицині існує безліч методів позбавлення від цього пороку. Найбільш популярними є:

 1. Торпедування. Заснований на введенні внутрішньовенно певного препарату. Попутно практикується вплив на психіку пацієнта шляхом залякування і, часом, обману на спасіння. Людини запевняють, що при вживанні алкоголю, він помре, і навіть вдаються до імітації летального результату.
 2. Кодування. Відрізняється від торпедування тим, що навіювання про смертельний результат після вживання алкоголю, відбувається у вигляді лекції перед групою залежних людей, а не індивідуально.
 3. Вшивання. На спині або сідниці робиться розріз розміром 1,5-2 см, в який вводяться таблетки, як правило, на основі дисульфіраму. Препарат блокує виведення з організму продуктів розпаду алкоголю, що призводить до отруєння ацетальдегідом з характерними симптомами (почервоніння шкіри, ускладнення дихання, почастішання серцебиття, нудота, блювота і т.п.). Таким чином, при даному методі існує реальна загроза життю. Ліки, введене в організм, розчиняється протягом декількох місяців.
 4. Гіпноз. Навіювання нових «правильних» істин, переконання в шкоді алкоголю під час сеансу гіпнозу, тим самим змушуючи людину думати, що це його власні думки.
 5. Таблетки від алкоголізму. Часто використовуються ті ж препарати, що і при вшивання. Ефективно використовувати як підстраховки під час реабілітаційного періоду. Пацієнт повинен приймати їх самостійно і усвідомлено.
 6. ІКТ (Інтракраніальна транслокація). Метод заснований на прямому впливі на мозок людини електромагнітними випромінюваннями, які, як заявлено, блокують деякі центри, що викликають бажання пити.
 7. Гомеопатичні засоби.
 8. Народні засоби. Лікування грунтується на вживанні певних трав’яних зборів, відбиваючих бажання вживати алкоголь.
 9. Детоксикація. Виведення отруйних речовин з організму із застосуванням крапельниці. Процедури тривають від кількох днів до місяця. Ефект досягається лише в парі з психологічному впливом.
 10. Психологія. Розбір разом із залежним людиною його проблем, причин їх виникнення, наслідків, пошук шляхів вирішення.

Незалежно від обраного варіанту лікування та поведінки з алкоголіком, кидати його в складній ситуації категорично не варто, тому байдужість близьких людей може стати вирішальним фактором при виборі життєвого шляху на користь алкоголю.

У суспільстві склалося однозначно негативне ставлення до алкоголю і залежним від нього людям. Але, незважаючи на це, число залежних не знижується, а кількість способів боротьби із зеленим змієм постійно збільшується. Найчастіше причиною зловживання алкоголем є наявність психологічних проблем і неспроможність людини, як особистості.

Ясно одне: алкоголь – це отрута і його надмірне вживання губить здоров’я, психіку і людське життя.

Будемо вдячні, якщо поділитися записом з друзями:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Карта сайту Alkogolizm