Алкоголь в крові людини

«Виноградні грони» смерті

Алкоголь в крові людиниДавайте згадаємо практичні заняття з біології в школі. Може, доводилося спостерігати реакцію крапельок крові у воді: після розмішування вона брала рожевий колір. Пам’ятайте, що було, коли після цього в розчин додавали крапельку спирту? Алкоголь в крові людини утворює пластівці. Так реагують еритроцити на алкоголь. Тут вже і уявляти нічого, вважайте, що переглянули пряму трансляцію реакції крові на рідину, що містить алкоголь. Оскільки кров присутня у всьому організмі людини, то барикади «пластівців» можуть проявитися в будь-якому місці.

Висловлюючись професійною мовою, алкоголь руйнує всі органи людини. І, оскільки алкоголь майже не сумісний з живим організмом, то навіть невелика його доза ззовні представляє загрозу. Встановлено, що навіть стопка горілки (50 г) веде себе по-хазяйськи щодо психіки людини. Правда, спочатку локально, без видимих проявів. Зовні нова «господиня» показує «свій характер» після ще п’яти прийнятих чарок. У головному мозку починають активно включатися гальма:

 • втрачається координація рухів;
 • пропадає відчуття рівноваги;
 • порушується орієнтація в просторі;
 • розслаблюється пам’ять і увага;
 • слабшають логічне мислення і кмітливість;
 • порушується слух.

Тому введені категоричні заборони на вживання спиртного людям, професії яких вимагають максимальної концентрації. Практикується постійний контроль стану здоров’я працівників тих категорій, від яких залежить життя оточуючих.

Людство давно намагається зрозуміти, як алкоголь впливає на людину. За дивним збігом обставин, розглянути його допомогло саме людське око.

Трьом американським фізикам за допомогою спеціального мікроскопа і декількох додаткових процедур вдалося розглянути в зіниці, як тече кров. Продовжуючи спостереження, вони посадили чергового піддослідного і побачили згустки еритроцитів від 5-ти до 1000-чи штук. Перевірили на інших пацієнтах, норма. Тоді чергового пацієнта, з нормальними показниками, пригостили пивом. Через чверть години попливли згустки. Це наукове відкриття підказало наочний приклад демонстрації згортання крові від впливу алкоголю, який стали використовувати на уроках в школі. Згустки, які утворюються при згортанні крові, назвали «виноградними гронами». Але тільки, на відміну від натуральних фруктів, ці не несуть в собі здоров’я, є провісниками трагічних наслідків.

Алкоголь змінює полюса

Алкоголь змінює полюсаПісля відкриття американців стало зрозуміло, де шукати ключ розгадки появи внутрішніх і зовнішніх факторів впливу алкоголю. Помітили, що в захисному шарі еритроцитів під час руху по судинах в результаті тертя виникає негативний заряд. Тому, згідно із законами фізики, еритроцити відштовхуються і, простіше кажучи, не злипаються.

«Гостя ззовні», горілка, своєю появою знімає електричний заряд, прибираючи захисний шар на еритроцитах. Згідно з тим же законом фізики, еритроцити починають притягатися, злипатися і утворювати «виноградні грона» смерті. Вони збільшуються пропорційно обсягу випитого спиртного. Процес переходить у стадію зупинки руху в окремих капілярах і процес кровопостачання припиняється. У першу чергу це відбувається в головному мозку і сітківці ока, де капіляри найбільш уразливі.

В результаті припинення подачі кисню в клітинах головного мозку починається гіпоксія, кисневе голодування.

Хто пив, той пам’ятає, хто ще не знайомий із «зеленим змієм», запам’ятайте, момент кисневого голодування зовні проявляється станом нешкідливого кайфу від легкого сп’яніння. Наступний пункт – оніміння окремих ділянок головного мозку, яке демонструється на підпитку людиною, як абсолютна свобода, «море – по коліно». Гіпоксія імітує свободу. Свобода завжди, у всіх проявах привертала людину. До одного з видів такої свободи і тягнеться втомлена за день від виробничих або побутових проблем душа. І, чим частіше вона занурюється в її обійми, тим глибше «пірнає» у вир іншої проблеми – алкогольної залежності.

Для органів з великими судинами «виноградні грона» на перших порах небезпеки не представляють. Але …

Пам’ятаєте, у героїв фільму «Пес Барбос і незвичайний крос» після самогону обличчя і ніс темніли більше колишнього? Це не художній штрих і не вигадка режисера. У носі людини багато розгалужених дрібних судин. Коли в точці розгалуження з’являється «виноградне гроно», склейка еритроцитів, вона закупорює її, судина розширюється і відмирає. Синювато-фіолетовий колір носа свідчить, що судини тут вже омертвіли: алкоголь в крові людини зробив свою роботу.

По-іншому виглядає проблема з судинами головного мозку. Тут кожна з 15 млрд нервових клітин має свого індивідуального «менеджера з постачання» кров’ю – мікрокапіляра. Через свої мікроскопічних розмірів він пропускає через себе еритроцити по одному. Природно, «виноградне гроно» ніколи не зможе протиснутися і назавжди залишається в мікрокапіляри. З цього моменту клітці залишається жити всього близько 10 хвилин. Після чергового легкого кайфу від спиртного, цвинтар нервових клітин збільшується. Патологоанатоми легко розпізнають мозок колишнього алкоголіка по зменшеному в обсязі та зморщеному мозку , з мікрорубцями і мікровиразками на верхній корі.

Створюючи людину, природа наділила його резервом виживання. Зокрема, молодий організм має 10-кратний запас капілярів. Тому руйнівні процеси організму зовні малопомітні. Але тільки якийсь час. Середньостатистична сучасна людина з різними недугами стикається приблизно в 30- річному віці: починаються проблеми з печінкою, шлунком, серцево-судинною системою. Вчені підрахували, що кожен грам горілки вбиває приблизно 80 активних статевих клітин і клітин головного мозку.

Сприйнятливість до алкоголю

Вчені заглянули в глибинні процеси алкоголізму в організмі людини. Вони допомагають знайти відповідь на головне питання, чи шкодить алкоголь і, якщо так, то якою мірою?

Кожен організм, по-перше, має свої індивідуальні особливості, по-друге, спосіб життя кожного формує індивідуальні фізичні «плюси» і «мінуси». Тому чарка горілки по-різному впливає на різних людей. Але чому тоді встановлена точна величина наявності алкоголю в крові людини, однакова для всіх?

Наявність в організмі 0,2% алкоголю вже призводить до порушень координації, людина не може самостійно ходити, порушується мовлення, «заплітається» язик. 0,4% – концентрація, яка закінчується коматозним станом, а 0,6-0,7% – смертельною зупинкою дихання.

Не останню роль на показники впливає таке поняття, як сприйнятливість до спиртного. Відповідь може підказати тест з нескладними питаннями. Спробуйте відповісти не замислюючись:

 1. * Чи заспокоює пиво після сімейного скандалу або «виховної бесіди» начальника?
 2. * Чи легко можете пояснити поняття «похмілля»?
 3. Можете пригадати вранці подробиці вчорашнього застілля?
 4. Чи доводилося вигадувати пояснення з приводу випитого?
 5. Чи сильно обурюється «друга половинка» з приводу вчорашнього застілля з друзями?
 6. Чи доводилося виправдовувати погані вчинки станом сп’яніння?
 7. Чи доводилося вигадувати виправдання для приводу випити?
 8. Пристойно позичати гроші на спиртне?

Ті, хто на запитання із зірочкою дали позитивні відповіді, а на решта – переважно негативні, мають мінімальну сприйнятливість до алкоголю. Згадайте, на які питання відповідали відразу. А які змусили задуматися. Спиртне може знімати напругу і стрес. Питання – в дозі і вигляді спиртного. Одна справа перекинути келих пива, а інше – пляшку вина. Не нарощувати обсяги, і біда не прийде в організм. Якщо не приємно знаходитися поруч з п’яним чоловіком, то треба замислитися, чому можна поблажливо ставитися і прощати свою поведінку в такому стані? Згадайте, де знаходиться улюблене місце відпочинку, в парку або повному пабі? Пошукайте свої варіанти пізнати себе краще, тоді простіше буде побачити верхню кромку своєї чарки.

Скільки можна випити?

«Сусід, ти що, країв не бачиш?» Сподіваємося, що в компанії, де зустрічаються товариші по чарці з такими закидами, доводиться потрапляти вкрай рідко або зовсім уникати.

Як і раніше дуже живучі міфи про алкоголізм. Наприклад, деякі стверджують, що якщо пити з підвищенням градуса, тобто вживати різні напої, починаючи з меншим вмістом спирту, до більшого, то вранці голова болітиме менше. Або таке: якщо в період застілля пити багато води, то вдасться уникнути похмілля.

І те, й інше – міф. Насамперед, тому, що ступінь похмільного синдрому все одно залишиться, адже вона залежить від кількості випитого.

Скільки можна випити? Це – друге питання і зрозуміти його можна, простеживши шлях алкоголю в організмі людини.

Перша інстанція, яку проходить алкоголь в організмі людини, – ротова порожнина. Потім, по стравоходу потрапляє у шлунок, 12-палу кішку і в тонкий кишечник. По всьому шляху спирт залишає частинку себе і на фініші він вже практично зникає: вивітрюється і розкладається на складові. Міцні, спиртовмісні напої, як горілка, джин або віскі, всмоктуються повільніше. А «газовані» напої – ігристі вина, шампанське, за рахунок наявності вуглекислого газу, значно швидше. Тому напої з газом швидше кружляють голову.

Період розщеплення алкоголю в крові безпосередньо залежить від семи факторів:

 • кількості випитого;
 • тривалості застілля;
 • ваги тіла питущого;
 • статевих ознак людини;
 • активності процесу обміну речовин в організмі людини;
 • продуктів, з’їдених перед застіллям;
 • рівня фізичних навантажень після прийому «на груди».

Ситий голодного «переп’є»?

Ситий голодного переп’єНе дарма кажуть, ситий голодного не розуміє. По-різному реагують два різних шлунка і на алкоголь. Повний шлунок всмоктує в себе алкоголь на півтори-дві години довше. Голодний шлунок «зробить» ту ж роботу і «передасть» його в кров в 3-4 рази швидше.

Коли алкоголь потрапляє в печінку, вона намагається все переробити. Пройшовши «чистку» в печінці, з потоком крові він потрапляє в праву частину серця, а звідти – в легені, де насичується киснем. Частина алкоголю окислюється. А друга частина, у вигляді алкогольних парів і недоокислених елементів розпаду, віддаляється через легеневі альвеоли. Цей видих і видає водія інспекторам ДАІ характерним запахом перегару.

З легких алкоголь з киснем і кров’ю потрапляє в ліву половинку серця, яка «качає» кров далі, в організм людини.

Але, якщо алкоголю багато, печінка, намагаючись виконати свою роботу, збільшується в об’ємі і масі. При цьому клітини цього внутрішнього органу змінюються і втрачають свою функцію.

Вчені вважають, що, якщо організувати змагання, то ситий голодного, звичайно ж, «переп’є». Але, якщо експеримент постійно повторювати, почнеться незворотний процес руйнування внутрішнього органу – цироз печінки.

Скільки проміле «багато»?

Від першої чарки до моменту граничної концентрації алкоголю може пройти від половини до декількох годин. Внутрішні органи людини ведуть переробку випитого зі швидкістю до 10 г алкоголю в чистому вигляді, при цьому його концентрація падає до 0,1 проміле. Через годину частина алкоголю віддаляється з потом, сечею, слиною і при видиху. Інша частина алкоголю залишається в організмі і окислюється. Коли кров рознесе алкоголь по організму і залишить в органах, найвища концентрація спостерігається в спинномозковій рідині і в сечі. Тому в разі потреби довести наявність або відсутність алкоголю в організмі, визначають рівень алкоголю при видиху, а також у крові, сечі і слині.

Показання можуть відрізнятися. На цьому часто намагаються «розкрутити» водія інспектори ДАІ. Щоб захистити себе, потрібно навчитися визначати, скільки алкоголю може залишитися в організмі. Наприклад, 0,3 проміле – це 135 мг / м3, але ніяк не 1,35 мг / м3.

При вмісті алкоголю в крові людини від 0,5 проміле до 0,8 проміле водій неадекватно оцінює дорожню ситуацію. При 1,2 проміле у нього починається ейфорія, а якщо алкоголю вдвічі більше, у водія відключаються майже всі реакції. При дозі в 4-5 проміле «виноградні грона» перетворюються на «вінок печалі».

Алкоголь: час шляху з крові

Цей показник дуже важливий, особливо для людей, чия професійна діяльність і алкоголь несумісні.

Розщеплення алкоголю – процес не швидкий: мінімум – 5:00, максимум – півтори доби. Все залежить від «загартованості» організму і … національності людини. У початківців алкоголіків організм відновлюється швидше. В організмі здорових людей, предків американських апачів, а також деяких народів півночі, повільніше. Кров чоловіків Європи активно бореться з алкоголем. А алкоголь в крові жінок і дітей затримується довше, ніж в крові чоловіків. Кров, збагачена зовнішнім алкоголем, може «проходити» по організму кілька циклів.

Пити чи не пити вагітним?

Більшість фахівців впевнене, що на час видалення алкоголю з організму впливають фізіологічні особливості людини.

Не закриті тільки диспути в суперечці з приводу алкоголю і вагітності. Одні наполягають, якщо вагітна хоче пива, потрібно збігати і купити пляшечку. Опоненти радять, якщо вже дуже хочеться майбутній мамі випити, краще обдурити організм і зробити безалкогольний коктейль і рекомендують не займатися самообманом, вселяючи собі надію, що біда пройде стороною.

Як мінімізувати шкоду алкоголю?

Деякі фахівці вважають, що єдиний і надійний спосіб боротьби з алкоголем – це не впускати його в свій організм. Але на практиці таке не завжди буває: грішимо то з приводу, то з нагоди.

Напередодні великого застілля фахівці рекомендують прийняти активоване вугілля або інший сорбент.

Перед виходом з будинку не завадить підкріпитися, пам’ятайте, «ситий голодного« переп’є. Можна обмежитися бутербродом з маслом і сиром, або чаєм з лимоном і цукром. Якщо в даний момент немає лимона або сиру, можна додати в чай трохи вершкового масла. Якщо немає часу чекати, поки закипить вода для чаю, можна просто з’їсти столову ложку вершкового масла. Воно створить в стравоході і шлунку захисну плівку, яка зведе нанівець процедуру всмоктування алкоголю.

Нарешті, безпосередньо перед застіллям добре попити більше соку і води.

Якщо ж на питання «ти мене поважаєш?» Доведеться весь вечір відповідати коротким тостом «За здоров’я!» І перекидати чарку, тоді вранці головного болю не уникнути. А якщо ще й отруїти організм недоброякісним напоєм, з’явиться сильний головний біль, «кольки» в животі, блювота і нудота, здуття у кишечнику або біль у суглобах. Тоді потрібно попити настої трав без цукру. Наприклад, чорний чай з м’ятою або звіробоєм, полегшити стан може літр або більше кефіру.

Необхідно спробувати привести себе в норму за допомогою домашніх, народних засобів боротьби з похміллям.

При сильній інтоксикації слід звернутися до сімейного лікаря. В умовах клініки кров від алкоголю очищують за допомогою крапельниць та спеціальних розчинів.

Але краще, звичайно ж, не допускати алкоголь в кров людини, щоб у ній не утворювалися «виноградні грона» смерті. Для цього не потрібно щось надприродне – були б бажання і сила волі.

В одній своїй “мудрості” наш народ відзначив – люди діляться на тих, хто викидає порожні пляшки, і на тих, хто їх збирає. Будьте вище і тих, і цих, залишайтеся Людиною!

Будемо вдячні, якщо поділитися записом з друзями:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Карта сайту Alkogolizm